Pokój dziecka w inteligentnym domu

Pokój dziecięcy jest chyba najdynamiczniej zmieniającym się miejscem w całym domu, co wynika z faktu, że nasze dzieci z malutkich szkrabów stają się powoli dorosłymi osobami. Dlatego też funkcjonalność takiego pomieszczenia, w szczególności jeśli chodzi o system domowej automatyki, zmienia się (i to znacząco) wraz z dorastaniem naszego potomka.

W naszym nowym wpisie opiszemy kilka funkcji, które może zaoferować nam inteligentny dom w kwestii pokoju dziecięcego, a także pokażemy, jak system pozwala na sprawną zmianę funkcjonalności pokoju, w celu dostosowania go do wieku dziecka.

Zadbaj o bezpieczeństwo małego dziecka

Najważniejszą rzeczą o jaką należy zadbać w pokoju małego dziecka jest bezsprzecznie jego bezpieczeństwo. System inteligentnego domu oferuje kilka funkcjonalności w tej materii.

Ważną kwestią jest zadbanie, by w pomieszczeniu można było w łatwy sposób włączać/wyłączać gniazdka, do których dziecko ma ułatwiony dostęp podczas zabawy. Często gniazdka elektryczne są dla takich maluchów bardzo interesującą zabawką. Dzięki systemowi inteligentnego domu, z poziomu smartfona można w prosty sposób odciąć prąd w gniazdkach, dzięki czemu nawet jeśli dziecko się nim zainteresuje, to możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo.

Kontaktrony są bardzo przydatnymi urządzeniami, które zintegrowane z systemem domowej automatyki mogą znacznie poprawić spokój rodziców. Dzięki ich zastosowaniu w oknach oraz drzwiach pokoju dziecięcego, każda próba ich otwarcia jest od razu sygnalizowana rodzicom (np. poprzez wysłanie wiadomości sms), dzięki temu rodzice od razu wiedzą, że mały podopieczny próbuje opuścić bezpieczną strefę i mogą od razu zareagować.

Jeśli chcemy mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w pokoju naszej pociechy, również pod naszą nieobecność, możemy zastosować monitoring dzięki któremu, nawet będąc w pracy, możemy sprawdzić co dzieje się z naszym dzieckiem. Poza tym kamery umożliwiają również kontrolę nad tym, jak zachowuje się opiekunka, zajmująca się dzieckiem pod nieobecność rodziców.

Nowoczesny pokój dziecięcy Pokój dla najmłodszych musi zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo (źródło zdjęcia: www.homesquare.pl).

Kiedy dziecko już podrośnie

W momencie, kiedy dziecko rośnie i staje się trochę bardziej samodzielne, przydatne mogą okazać się inne funkcje systemu.

Dziecko może już swobodnie poruszać się po domu, więc rodzicie będą chcieli ograniczyć mu dostęp do niektórych pomieszczeń (jak np. basen, piwnica, gabinet), by nie zrobiło sobie krzywdy bądź nie zniszczyło ważnych dokumentów lub przedmiotów. Można to zrobić przy pomocy kontroli dostępu (np. czytnik linii papilarnych, klawiatura kodowa), która zostanie zaprogramowana w taki sposób, że do wybranych pomieszczeń dostęp będą miały tylko wybrane osoby.

Kontrolę dostępu można również wykorzystać w inny sposób. Mianowicie niektóre domofony z kontrolą dostępu (takie jak Siedle Vario o którym pisaliśmy niedawno) zintegrowane z systemem inteligentnego domu, posiadają funkcję dzięki której system wysyła smsem informację, kto właśnie wchodzi do domu. Dzięki temu rodzice od razu wiedzą, że ich podopieczni już wrócili bezpiecznie ze szkoły.

Pokój dziecka Kiedy dziecko dorasta zmienią się również funkcje w jego pokoju (źródło zdjęcia: www.archilovers.com).

Dorastanie dziecka, czyli słów kilka o elastyczności

Wraz z dorastaniem dziecka zmieniają się jego potrzeby, a co za tym idzie zmianie musi również ulec wygląd i funkcjonalność pokoju. W inteligentnym domu w łatwy sposób można zaplanować przyszłe zmiany, dzięki czemu wraz z dorastaniem dziecka są one w łatwy i mało inwazyjny sposób wprowadzane w życie.

Na przykład z biegiem lat można zwiększać uprawnienia dziecka w kwestii kontroli, zarówno nad funkcjami w jego pokoju jak i w całym domu. Poza tym można dodawać kolejne funkcje, takie jak własna strefa multiroom, czy dodanie nowych scen (jak scena impreza, kino czy drzemka).

Pokój nastolatka Dzięki elastyczności systemu inteligentnego domu można przygotować pokój dziecka pod zmiany, które wiążą się z jego dorastaniem (źródło zdjęcia: www.insp.hplx.pl).

Zwiększ bezpieczeństwo i wygodę dziecka

Jak napisaliśmy we wstępie, pokój dziecięcy jest najdynamiczniej zmieniającym się pomieszczeniem w domu. W początkowej fazie dorastania dziecka najważniejszymi jego funkcjami są te, które zadbają o jego bezpieczeństwo. Następnie, w miarę jak nasze dziecko się usamodzielnia, opcje się zmieniają. Pokój wzbogaca się o funkcje multimedialne oraz rozszerzają się możliwości jego kontroli.

Leave a Comment

system przewodowy i bezprzewodowySentido podwójne