Plusy i minusy systemów bezprzewodowych

Zastanawiasz się nad systemem bezprzewodowym w swoim inteligentnym domu? Chciałbyś wiedzieć jakie są jego słabe i mocne strony? W tym artykule poznasz wady i zalety sieci bezprzewodowej oraz dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie takiego rozwiązania.

ZALETY

 1. Brak konieczności używania kabli
  To oczywiście największy plus instalacji bezprzewodowej. Pozwala nam zmniejszyć koszty montażu, a także zapewnia większą dostosowywalność do naszych potrzeb. Urządzenia będą zamontowane dokładnie tam, gdzie chcemy, a nie tam gdzie aktualnie znajduje się przewód.
 2. Mobilność urządzeń
  Urządzenia podpięte do systemu bezprzewodowego łatwo możemy przenieść w inne miejsce bez konieczności doprowadzania tam przewodu. Kiedy np. położenie sensora na ścianie przeszkadza nam w przemeblowaniu wnętrza, po prostu je zmieniamy.
 3. Duża elastyczność
  W systemie bezprzewodowym w szybki i prosty sposób możemy podłączyć nowe urządzenia bez konieczności kłucia ściany. Podobnie jest z usuwaniem niepotrzebnego nam już sprzętu – na ścianie nie zostanie po nim śladu.
 4. Łatwa rozbudowa i modyfikacja sieci
  Dzięki prostemu i szybkiemu dodawaniu urządzeń, łatwo możemy wyposażyć swój dom w nową funkcjonalność, na którą wcześniej nie mogliśmy przeznaczyć środków finansowych lub która dopiero niedawno pojawiła się na rynku. Wszystko bez konieczności przeprowadzania remontu.
 5. Nieograniczony zasięg
  Każde urządzenie bezprzewodowe ogranicza się do jakiegoś pola działania, jednak poprzez odpowiednie rozłożenie takich urządzeń na terenie domu/posesji uzyskujemy nieograniczone możliwości zasięgu sieci. Umożliwia nam to objęcie systemem bezprzewodowym naprawdę dużych obszarów.
 6. Przyjazny dla wykończonych wnętrz
  Właśnie wykończyliśmy z mistrzowską precyzją nasz nowy dom. I oto dowiedzieliśmy się o inteligentnych rozwiązaniach, które świetnie sprawdziłyby się w naszych wnętrzach. Kucie ścian jednak nie wchodzi w grę! Z pomocą przychodzi wtedy system bezprzewodowy, dzięki któremu uzyskamy interesujące nas funkcje, bez potrzeby kładzenia dodatkowego okablowania.
 7. Szybka i łatwa instalacja
  Przy zakładaniu systemu bezprzewodowego nie będziemy musieli czekać na położenie setek metrów kabli i zakończenia związanych z tym dodatkowych prac. Urządzenia bezprzewodowe montuje się stosunkowo szybko i łatwo.

WADY

 1. Zakłócenia
  System bezprzewodowy przenosi informacje za pomocą fal wysyłanych do konkretnych urządzeń. Posiadając więc taki system musimy liczyć się z różnego rodzaju zakłóceniami, mogącymi spowolnić proces przesyłania danych i w efekcie wolniejszą reakcję urządzeń. Oznacza to, że w wypadku zakłócenia, światło niekoniecznie zapali się od razu, a dopiero po kilku sekundach lub, jeśli zakłócenie jest większe, po kilku minutach.
 2. Obniżona jakość zabezpieczeń
  System bezprzewodowy, w przeciwieństwie do instalacji przewodowej, wysyła informacje w przestrzeń wokół siebie. Dane takie łatwo odebrać mogą inne urządzenia czy komputery osób przez nas niepożądanych. Może doprowadzić to nie tylko do złośliwości innych ludzi, polegającej np. na mruganiu naszymi światłami, ale i do o wiele bardziej nieprzyjemnych sytuacji.
  Toteż aby bezpiecznie funkcjonować, sieć bezprzewodowa potrzebuje dodatkowych, dobrze skonfigurowanych zabezpieczeń.
 3. Niższa prędkość przesyłu danych
  Mimo że prędkości sieci bezprzewodowych osiągają już całkiem zadowalające wyniki, zawsze będą one jednak niższe i mniej stabilne (większe wahania) niż te w systemach przewodowych. Stabilność i wysoka prędkość przesyłu danych jest szczególnie ważna we wszelkich rozwiązaniach AV.
 4. Niekompatybilność urządzeń różnych firm
  Brak współpracy między sprzętem różnych firm ogranicza nas do jednego producenta lub typu urządzeń. Skutkuje to mniejszym wyborem produktów oraz przywiązaniem do jednej marki. Jeśli będziemy chcieli wymienić jakieś urządzenie, to tylko na inne danego producenta. Problem staje się poważny, kiedy nasz producent zamyka swoją działalność.
 5. Zasilanie
  Sensory w większości systemów bezprzewodowych zasilane są za pomocą baterii, co dla nas oznacza obowiązek okresowego wymieniania ich. Wyjątkiem jest system EnOcean, który czerpie energię za światła słonecznego lub z pracy, którą wykonujemy podczas naciskania urządzenia.

Warto pamiętać

Rozwiązanie bezprzewodowe jest szczególnie przydatne w budynkach już wykończonych, gdzie nie ma możliwości i potrzeby przeprowadzania generalnego remontu.

Przy podejmowaniu decyzji należy pamiętać, że istnieje możliwość połączenia sieci bezprzewodowej i przewodowej. Nie ma żadnych przeszkód, by podczas budowy domu całą domową automatykę oprzeć na kablach, a system radiowy zastosować do rozszerzania funkcjonalności, czy w miejscach gdzie kable położone być nie mogą.

Więcej o tym kiedy zastosować jaki system znajdziesz tutaj.

 

 

Leave a Comment

pogodaPokój dziecka w inteligentnym domu