Oncam Grandeye – kamera dla inteligentnego domu

Wybór kamer do monitoringu w domu może być niezwykle ciężkim etapem podczas doboru elementów bezpieczeństwa w domu.

W tym wpisie przyglądamy się kamerze Oncam Grandeye oraz jej unikalnej technologii dewarpingu, poprawiającej obraz uzyskany z kamer z obiektywem typu “rybie oko” (inaczej zwanych hemisferycznymi, bądź „eyefish”).

Oncam Grandeye

Firma Oncam Grandeye rozpoczęła swoją działalność od specjalistycznych kamer przeznaczonych do inteligentnych domów. Unikalna technologia urządzeń opracowana przez firmę szybko doprowadziła ją do ogromnego sukcesu w sprzedaży, również dla wielu realizacjach komercyjnych.

Rybie oko

Użycie obiektywu szerokokątnego typu „rybie oko” pozwala na uzyskanie obrazu 360 stopni, co pozawala na monitorowanie rozległych obszarów bez tzw. martwych punktów, czyli kawałków obszarów, których kamera nie jest w stanie zarejestrować. Ta kamera nie zawiera ruchomych części a także nie wymaga ręcznego sterowania.

Dzięki temu rozwiązaniu możemy obserwować rozległe obszary za pomocą mniejszej ilości kamer, dodatkowo operator ma większą dowolność w zakresie konfiguracji widoku wyświetlanego zarówno w czasie rzeczywistym jak i odtwarzanego z nagranych obrazów.

Co ważne jedna soczewka typu rybie oko pozwala na śledzenie do czterech obiektów bądź wydarzeń jednocześnie, niezależnie od tego czy obiekty stoją w miejscu czy nawet poruszają się w przeciwnych kierunkach.

 

Oncam Grandeye

Widok z „rybiego oka”

Minusem kamer, korzystających z soczewek typu “rybie oko” jest zniekształcanie obrazu. Obraz pochodzący z tego typu kamer ma kształt koła oraz ulega zniekształceniu od centrum do brzegów. Efekt jest taki, że obiekty znajdujące się bliżej centrum obrazu są nienaturalnie wydłużone, z kolei te znajdujące się bliżej brzegów są znacznie zmniejszone.

Dewarping – obraz „eyefish” w lepszej jakości

Dewarping to kluczowa technologia jeśli chodzi o kamery Oncam Grandeye, która wyróżnia ją na tle konkurencji. Jest to zaawansowany proces przetwarzania obrazu w wyniku którego, zniekształcenia obrazu wynikające z użycia obiektywu typu „rybie oko” są korygowane do takiej postaci, do jakiej przyzwyczajone jest ludzkie oko.

Taką możliwość przetwarzania Oncam uzyskał dzięki zastosowaniu w kamerach procesorów obrazu z jednym chipem. Pozwalają one na przeprowadzanie 1012 operacji na sekundę na pozyskiwanych danych wideo. Taka ilość operacji pozwala na płynne „prostowanie” obrazu z kamery hemisferycznej, jednocześnie nie tracąc wiele na jakości wyświetlania.

Wspomniane przetwarzanie pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu w kilku dostępnych opcjach. Pierwszą z nich jest zwykły obraz rejestrowany z perspektywy rybiego oka.

Kolejne to wirtualne obrazy uzyskiwane z rejestrowanego przez “rybie oko” obrazu 360 stopni. Pierwszym jest obraz panoramiczny, pokazujący monitorowany obszar w formie panoramy, na której możemy dowolnie przesuwać oraz powiększać obraz.

Widok panoramiczny z kamery Oncam Grandeye Widok panoramiczny z kamery Oncam Grandeye

Ostatnią opcją jest uzyskanie kilku oddzielnych obrazów, z których każdy pokazuje fragment rejestrowanej sceny, co daje wrażenie jakby dany obszar był monitorowany przez kilka kamer.

Oncam Grandeye

Należy podkreślić, że nowatorskie rozwiązanie Oncam Grandeye pozwala na lepsze wykorzystanie matrycy w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. W efekcie obraz wyświetlany przez kamery Oncam jest lepszej jakości, dzięki czemu pokazuje więcej szczegółów w porównaniu do innych kamer.

Kontroluj dom mobilnie

Dodatkowo producent oferuje aplikację OnVu360 działającą w systemie Android oraz iOS. Według producenta jest to pierwszy na świecie mobilny program pozwalający w pełni doświadczyć nadzoru 360st w rozdzielczości HD trzymając tablet bądź smartfon w dłoni.

OnVu 360 OnVu 360, czyli aplikacja mobilna do nadzoru kamer Oncam Grandeye

Popularyzacja obrazu 360st

Kamery wyposażone w obiektyw typu „rybie oko” zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość zastąpienia kilku kamer za pomocą jednej, oferującej widok 360 stopni.

Rozwiązanie dewarpingu opatentowane przez Oncam Grandeye pozwala dodatkowo zneutralizować minusy tego typu kamer, poprzez „prostowanie” zniekształconego obrazu. Nie można również zapomnieć o innej zalecie, dzięki której możemy z jednej kamery uzyskać dodatkowo wysokiej jakości obraz panoramiczny oraz kilka obrazów wyglądających jak te pochodzące z tradycyjnych kamer monitoringu.

Leave a Comment

Przykłady czujników ruchuMainline