Niestandardowe funkcje inteligentnego domu

Systemy domowej automatyki dają naprawdę duże możliwości w kwestii rozszerzania funkcjonalności naszego domu. Każdy system oferuje standardowe opcje, takie jak sterowanie oświetleniem, roletami czy ogrzewaniem. Nie należy jednak zapominać, że inteligentny dom można dopasować do własnych potrzeb, co nieraz pozwala odkryć nowe, drzemiące w tych systemach funkcjonalności.

W dzisiejszym artykule opiszemy kilka ciekawych, mniej standardowych funkcji inteligentnego domu, które mieliśmy okazję zaprojektować, bądź też wcielić w życie. Niektóre z nich są naszymi pomysłami, zaproponowanymi inwestorowi, niektóre klient zaproponował sam. Wszystkie funkcje realizowaliśmy w systemie KNX.

Automatyczne nalewanie wody do wanny

Jeden z naszych klientów, zażyczył sobie taką funkcję, dzięki której nie będzie musiał chodzić do łazienki, by odkręcić wodę do przygotowania kąpieli oraz następnie pilnować, żeby woda miała odpowiednią temperaturę i nie przelała się z wanny. Warto zaznaczyć, że dom miał powierzchnię 1100m2, więc rzeczywiście taka funkcja mogła być wygodna.

Aby nalać zdalnie wodę do wanny wystarczy teraz wybrać odpowiednią funkcję na ekranie panelu sterującego (którym mógł być też smartfon albo tablet). By zapobiec przelaniu się wody z wanny, zastosowaliśmy dwa różne systemy pomiaru wody, a także ograniczyliśmy czas na odpowiednich urządzeniach, po którym zostają zamknięte elektrozawory.

W celu zapewnienia odpowiedniej temperatury wody użyliśmy specjalnego mieszacza oraz dwa elektrozawory na wodę ciepłą oraz zimną.

Funkcja rzeczywiście wpłynęła na zwiększenie komfortu oraz odczuwalnie wpłynęła na oszczędność czasu mieszkańców.

Automatyczne nalewanie wody do wanny

Automatyczne karmienie psa

Posiadając psa trzeba liczyć się z tym, że wymaga on stałej opieki i regularnego karmienia. Jeden z naszych klientów posiadał dużych rozmiarów psa stróżującego, jednak jego problemem było to, że czasem opuszczał swój dom na kilka dni i musiał zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody i pożywienia.

W odpowiedzi na tę potrzebę zaprojektowaliśmy funkcję automatycznego karmienia psa. Zakładała ona automatyczne, zgodne z harmonogramem, podawanie karmy z podajnika do miski. Podajnik był wypełniany pożywieniem, zaś zamontowany na dnie czujnik informował, poprzez wiadomość sms, że karma się kończy.

Dodatkowo projekt zakładał opcję automatycznego dolewania wody do miski. Woda zostaje dolana zaraz po wykryciu przez czujnik, że jest jej za mało. Poza tym, żeby zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody, co jakiś czas (zgodnie z harmonogramem), miska zostaje przepłukana i wypełniona ponownie wodą.

Dzięki tej funkcji domownicy mają pewność, że w momencie, kiedy muszą wyjechać na kilka dni, ich pies ma zapewniony odpowiedni dostęp do pożywienia oraz świeżej wody.

Film na basenie

Jeden z naszych klientów chciał mieć możliwość oglądania filmów na basenie. By zrealizować tę funkcję musieliśmy zamontować rzutnik na wysokości pierwszego piętra, który rzucał obraz na całą długość ściany.

Jednak najważniejsze było zaprogramowanie innego urządzenia. By zapewnić domownikom możliwość komfortowego i spokojnego oglądania filmów, trzeba było odpowiednio skonfigurować pompę, odpowiedzialną za filtrację wody, gdyż generowała ona spory hałas, skutecznie przeszkadzający podczas seansu filmowego.

W związku z tym stworzyliśmy scenę “kino na basenie”, która oprócz włączenia rzutnika i ustawienia w pomieszczeniu odpowiedniego oświetlenia, na czas seansu wyłączała pompę. Ważne jednak było również ustawienie, by czas, w którym woda w basenie nie jest filtrowana, nie przekroczył 3 godzin. Dlatego po upływie wspomnianego czasu, pompa zostaje automatycznie włączona.

Impreza w ogrodzie

Na terenie jednej z inwestycji był zaprogramowany harmonogram podlewania ogrodu, który w konkretne dni oraz o odpowiedniej godzinie włączał zraszacze, by podlać wszystkie rośliny. Problem pojawiał się, kiedy w ogrodzie organizowane było przyjęcie.

By uniknąć sytuacji, w której podczas imprezy w ogrodzie nagle włączają się zraszacze, zaprogramowaliśmy specjalną scenę. Po jej wybraniu została załączana specjalna aranżacja świetlna zarówno w ogrodzie jak i w domu, oraz włączana była strefa multiroom audio na tarasie. Dodatkowo w słoneczny dzień system rozwijał markizę.

Co ważne, na czas imprezy system włączał blokadę harmonogramu podlewania, dzięki czemu zapobiegał uruchomieniu się zraszaczy w czasie trwania przyjęcia. Harmonogram aktywował się z powrotem rano, nadrabiając pominięte podlewanie, jeśli była taka potrzeba.

Impreza w ogrodzie

Informacja o braku czynnika pH oraz chloru w basenie na maila

Odpowiednie dbanie o wodę w basenie jest bardzo ważne pod kątem zdrowia mieszkańców. Każdy basen potrzebuje ciągłej filtracji wody i dozowania czynników pH i chloru. Wszystkie sterowniki techniki basenowej oraz dozowniki czynników znajdują się w tzw. podbaseniu, miejscu trudno dostępnym, ze względu na to, że znajduje się tam żrąca chemia.

Z tego też powodu rzadko kto zagląda do tego pomieszczenia, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i czy wszystkie czynniki są na odpowiednim poziomie.

By mieszkańcy byli pewni, że mogą bezpiecznie korzystać z basenu, zrealizowaliśmy funkcję, która bada poziom czynników pH oraz chloru, a także zintegrowaliśmy z instalacją inteligentną sterowniki techniki basenowej. Dzięki temu system wysyła drogą mailową wszelkie alerty (np. o awarii pompy, zaworów, dozowników chemii bądź też wiadomość, że czas wymienić filtry) do inwestora, po otrzymaniu których należy niezwłocznie zejść do podbasenia, by sprawdzić co dokładnie się stało i wezwać serwis.

Komunikaty są od razu wysyłane również do firmy, z którą klient podpisał umowę serwisową, a także wyświetlane na wizualizacji do sterownia inteligentnym domem.

Domownicy, dzięki tej funkcji, mogą w sposób komfortowy korzystać z domowego basenu, bez obaw o własne zdrowie, czy niespodziewane wystąpienie awarii.

Potrzeby tworzą możliwości

Przedstawiliśmy tylko kilka z niestandardowych funkcji, które mieliśmy okazję realizować bądź zaprojektować. Większość z nich najczęściej wynikało z potrzeb naszych klientów, więc przy ich realizacji musieliśmy wykazać się sporą dozą kreatywności.

Pokazane funkcje potwierdzają, jak wiele możliwości może zostać zrealizowane za pomocą systemu domowej automatyki, takiego jak KNX. Wszystko zależy od potrzeb mieszkańców, oraz umiejętności i pomysłowości integratorów.

Leave a Comment

Sypialnia w inteligentnym domuSiedle Vario