Miasta przyszłości: Apple, Google, Facebook, Amazon, Nvidia

Duże firmy IT nie tylko wyznaczają trendy jak ma toczyć się życie w Internecie, ale również mają spory wpływ na życie w świecie rzeczywistym. Projekty nowych firmowych siedzib Apple, Amazon, Facebook, Google i Nvidii przypominają małe miasta i odzwierciedlają wyobrażenia tych korporacji o idealnej przestrzeni.

Przedstawiamy, jak będą wyglądać nowe kampusy technologicznych gigantów i jakich wymyślonych przez nich innowacji możemy się spodziewać w miastach przyszłości.

Apple: zamknięte miasto – statek kosmiczny

Niedługo przed śmiercią Steve Jobs zaplanował zbudowanie Apple Campus 2 – budynku, który miałby idealnie pasować do ideałów Apple, łącząc funkcjonalność i doskonały nowoczesny kształt. „Ma być to zdumiewający budynek. Trochę jak statek kosmiczny. Okrągły, ze wspaniałym dziedzińcem w środku…” – opisywał swoją wizję Jobs.

Apple spaceship

Pod koniec ubiegłego roku firma Apple zakupiła 98 akrów kampusu Hewlett Packard w Cupertino. W 2015 roku powstanie tu 4-piętrowy budynek dla 12 tysięcy pracowników, zaprojektowany przez architekta Normana Fostera. Zakrzywiona szklana powierzchnia elewacji tworzy pierścień bezpieczeństwa, dzięki czemu siedziba wygląda niczym twierdza. „Miasto Apple” tworzy system zamknięty, w którym dla każdego stworzone idealne warunki – najważniejsze, żeby pracownik dobrze pracował i nie opuszczał kampusu. Nowa centrala jest zbudowana na zasadzie inteligentnego domu z panelami słonecznymi na dachu, co pozwala generować do 8 Megawat energii, co wraz z wykorzystaniem energii wiatrowej stworzy korzystny bilans energetyczny budynku. Specjalnie zaprojektowany został również autonomiczny system przetwarzania i recyklingu odpadów, zmniejszający zużycie wody.

Apple Spaceship

Apple Spaceship

Amazon : przyjazna dla środowiska przestrzeń publiczna

Oprócz trzech biurowców, które buduje firma NBBJ na zlecenie korporacji Amazon, część centrali w Seattle będzie zajmował Biodom (ang .„Biodome”) – zamknięty ekologiczny kompleks składający się z trzech przezroczystych sfer, w których będą hodowane rośliny i drzewa z całego świata.

Biodom od Amazon

Celem zbudowania „Biodomu” jest stworzenie przestrzeni, w której pracownicy będą mogli pracować i socjalizować się w „bardziej naturalnym, podobnym do parku, środowisku”. Rośliny będą dobrane tak, aby stworzyć najbardziej komfortowy dla człowieka mikroklimat. „Biodome” będzie wyposażony w miejsca pracy, kawiarnię, sale konferencyjne, salony i supermarkety. Nowe ekologiczne centrum będzie nie tylko miejscem dla pracowników firmy, ale również ma się stać przestrzenią publiczną dla zwykłych obywateli. Kompleks będzie całkowicie przezroczysty, więc każdy mieszkaniec będzie mógł docenić jego piękno.

Biodom od Amazon

Google: inteligentna infrastruktura

Od 1999 roku, kiedy mały 50 osobowy zespół Google przeprowadził się do siedziby w Mountain View (California) , firma stała się głównym pracodawcą i podatnikiem w regionie. Jednak rada miasta Mountain View ciągle krytykuje technologicznego giganta za to, że tworzy on równoległy system miejski (który działa lepiej niż lokalny), zamiast inwestować w infrastrukturę regionalną i przestrzeń publiczną.

Kampus Google

W przeciwieństwie do innych dużych firm Google nigdy nie angażował się w budowę własnego oryginalnego budynku. Google działa „oportunistyczne” w różnych miejscach na całym świecie, przekształcając istniejące nieruchomości i okolice swoich siedzib. Na przykład, 37 kilometrów od Zachodniego Kampusu Google w San Jose rozpocznie się wkrótce budowa prywatnego lotniska Google, a także planuje się zbudowanie mostu łączącego własności IT-giganta z nowym lotniskiem. „Jesteśmy jak najlepsze na świecie kraby pustelniki: znajdujemy muszle innych i doskonalimy je” – mówi David Radcliffe, inżynier, który nadzoruje nieruchomości spółki Google.

Nawet planując budowę nowego kampusu Googleplex, Google nie wymagała od wykonawców – firmy NBBJ- stworzenia niepowtarzalnego obiektu architektonicznego. Specjaliści muszą raczej stworzyć jak najlepsze warunki do sprawnego przepływu pracy (kampus będzie miał 42 przejścia dla łatwej interakcji pracowników) oraz ma zapewnić samowystarczalną infrastrukturę.

Wizualizacja nowego projektu siedziby Google na pierwszy rzut oka wygląda jak jeden z wielu podobnych biurowych parków podmiejskich, które Google ma zwyczaj przejmować i przerabiać dla własnych potrzeb. Jednak jeśli przyjrzeć się uważniej, kompleks staje się coraz bardziej intrygujący. Nowy kampus będzie składał się z dziewięciu budynków w kształcie prostokątów o wysokości czterech pięter, które zostały wygięte w środku. Zagięte prostokąty są rozmieszczone tak, by tworzyły duże i małe dziedzińce, a kilka budynków posiada zielone dachy. Wszystkie budowle są połączone mostami. Jeden z nich prowadzi bezpośrednio do zielonego dachu, który został zaprojektowany jako kawiarnia na świeżym powietrzu.

Facebook: atmosfera sprzyjająca kreatywności

Mark Zuckerberg jest przekonany, że innowacje rodzą się w trakcie współdziałania wielu osób. Z tego właśnie powodu nowy kampus, który zbuduje słynny architekt Frank Gehry na skraju San Francisco Bay, ma być przestrzenią bez granic – nie będzie tu nawet ścian i okien. Nowa siedziba Facebooka powinna zawierać cechy idealnej „fabryki pomysłów”. Nie będzie gabinetów biurowych nawet dla top-managerów. Zostaną one zastąpione specjalnie zaprojektowanymi miejscami „do spontanicznych spotkań pracowników”.

Kierownictwo Facebooka

Kierownictwo Facebooka liczy, że będzie to sprzyjać pojawianiu się różnych kreatywnych idei i rozwiązań. Kompleks będzie składał się z 5 budynków połączonych wspólnym, porośniętym zielenią, dachem, przeznaczonym do spacerów. Chociaż Frank Gehry jest przedstawicielem dekonstruktywizmu i ma dość rozpoznawalny styl, ostateczny projekt kampusu Facebooka zbytnio się nie wyróżnia i jest podobny do skromnych, kalifornijskich biurowców. Wpływ na to miał oczywiście Zuckerberg, który chciał, żeby budowla była zgodna z korporacyjnym charakterem spółki.

Makieta kampusu Facebooka

NVIDIA: system oszczędzania energii

NVIDIA Corporation, jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych, z okazji 20. rocznicy ogłosiła budowę nowego futurystycznego kampusu. Projekt został powierzony młodemu ambitnemu architektowi Hao Co z firmy Gensler. Podstawą konstrukcji będzie trójkąt. Projekt jest przemyślany pod każdym względem, starając się zapewnić jak najbardziej racjonalne i efektywne wykorzystanie zasobów (przestrzeni, energii i środowiska). Architekt wymyślił dla kampusu falisty dach, którego wypukłe części będą wyposażone w ogniwa słoneczne, a w centrum projektu znajdzie się półprzezroczyste atrium. Projekt został uruchomiony jeszcze w 2013 r., ale na razie firma ogłosiła, że odkłada budowę na czas nieokreślony.

NVIDIA Corporation

NVIDIA Corporation

Artykuł przygotowany na podstawie:
http://outlinedesigner.blogspot.com/2013/06/future-buildings-of-amazon-apple.html
http://www.lookatme.ru/mag/live/industry-research/205637-tech-urbanism

Leave a Comment

Inteligentny ogródInteligentne rozwiązania do ogrodu