Kiedy najlepiej zainstalować inteligentny dom?

Zastanawiasz się nad tym, kiedy instaluje się system inteligentnego domu? Czy lepiej jest poczekać na zakończenie budowy, czy może jednak pomyśleć o tym wcześniej? Czy można zamontować inteligentny dom w Twoim mieszkaniu? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Kiedy najlepiej pomyśleć o inteligentnym domu?

Najlepiej zacząć zastanawiać się nad inteligentną instalacją jak najwcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem budowy nowego domu, aby można było ją zawrzeć od razu w projekcie budynku i co ważniejsze – mieć czas na jej dokładne przemyślenie.

Dlaczego powinienem założyć inteligentny system podczas budowy domu?

Po pierwsze, możesz wdrożyć w życie swój wymarzony inteligentny dom. Dzięki możliwości położenia okablowania, dostosowania systemu grzewczego, założenia odpowiedniej wentylacji itp. zrealizować można wszystkie dostępne obecnie na rynku możliwości.

Po drugie, funkcje takie jak alarm czy multiroom nie będą działać w pełni dobrze bez komunikacji przewodowej.

Po trzecie, mocno ograniczysz koszty, które spadłyby na Ciebie w przypadku zakładania systemu bezprzewodowego.

A jeżeli mam już wybudowany dom?

Jeśli masz już gotowe mieszkanie lub dom możesz zdecydować się na generalny remont i założyć przewodowy system z wszystkimi potrzebnymi Ci funkcjami. Dodatkową pracą będzie tu zmodyfikowanie całej sieci elektrycznej, które raz na kilkanaście lat i tak dobrze jest wykonać.

W przypadku, gdy jesteś tuż po generalnym remoncie lub takiego nie planujesz, instalacja inteligentnego domu jest trudniejsza i bardziej ograniczona. Wiele funkcji realizować można jednak bezprzewodowo (O zaletach i wadach bezprzewodówki przeczytasz tutaj). Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie musisz kuć ścian oraz modyfikować istniejącej instalacji elektrycznej.

Montaż wielu funkcji zależy tak naprawdę od tego co aktualnie posiadasz w budynku, np. jaki typ ogrzewania znajduje się w domu. Instalacja inteligentnego systemu w gotowym budynku, to sprawa na tyle indywidualna, że najlepiej kontaktować się tu od razu ze specjalistą.

Leave a Comment

inteligentny dom to nie gadzetIle kosztuje inteligentny dom i co składa się na wycenę smart systemu? Część I