Inteligentny ogród. Część I: Podstawowe funkcje

Co prawda duża część możliwości inteligentnego domu skupia się na wnętrzu budynku, jednak nie można zapomnieć, iż najczęściej dom również posiada dużą posesję, która też może zyskać dodatkowe korzyści. Obecnie nowoczesne rozwiązania potrafią w dużym stopniu pomóc w pracy nad ogrodem i jego pielęgnacją, a także mogą ułatwić życie domownikom oraz umilić chwile spędzone w ogrodzie.

W najbliższych artykułach przedstawimy możliwości, jakie oferuje inteligentny ogród. Pokażemy sposób jego działania oraz przykłady realizacji inteligentnych instalacji w ogrodzie, jakie mieliśmy okazję wykonać.

Zadbaj o swój ogród

Każdy kto posiada ogród zdaje sobie sprawę, ile pracy wymaga dbanie o jego dobrą kondycję. Inteligentny ogród wyręczy nas w wielu pracach fizycznych oraz zautomatyzuje czynności związane z jego pielęgnacją.

Pierwszą, główną funkcją inteligentnego ogrodu jest automatyczne podlewanie. System potrafi samodzielnie dbać o odpowiednie nawadnianie gleby, jednak istnieje kilka sposobów, na jakie może to robić.

Czujnik opadów i jego skuteczność

Pierwszym, mniej skutecznym oraz mniej zaawansowanym sposobem jest załączanie podlewania oparte na czujniku opadów bądź harmonogramie podlewania. Taki czujnik posiada specjalny pojemnik z gąbką w środku. Deszcz wpadający do pojemnika nasącza gąbkę i na tej podstawie mierzona jest intensywność opadów.

Rozwiązanie to nie należy do najlepszych ponieważ samo natężenie opadów nie zawsze jest skutecznym miernikiem wilgotności ziemi. Przykładowo pod roślinami z dużymi liśćmi napada mniej wody, tak samo jak nasłonecznienie każdej części ogrodu nie jest takie samo. Dlatego też taki sposób automatycznego podlewania nie należy do najbardziej skutecznych.

Czujnik opadów Czujnik opadów.

Czujniki wilgotności gleby – dlaczego warto w nie zainwestować

Innym sposobem automatycznego nawadniania ogrodu jest zastosowanie czujników wilgotności gleby. Takie rozwiązanie jest droższe od przedstawionego wcześniej, aczkolwiek skuteczniejsze.

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kilku takich czujek w różnych strefach ogrodu. W ten sposób z jednej strony system doskonale wie, które strefy ogrodu wymagają podlania, dzięki czemu woda nie jest zużywana za każdym razem na cały ogród. Z drugiej zaś strony w ogrodzie najczęściej żyją rośliny o różnych potrzebach nawodnienia, więc czujki mogą zostać zaprogramowane w taki sposób, by informować system o podlaniu danej strefy, jeśli gleba nie dostarcza wystarczającej dla danych roślin ilości wody.

Pora podlewania nie jest więc stała, ponieważ zależna jest ona od wielu czynników, takich jak temperatura powietrza, nasłonecznienie, poziom opadów czy też czas, jaki upłynął od poprzedniego podlewania. Posiadając czujniki wilgotności gleby, domownicy już nie muszą się martwić, czy rośliny w ogrodzie potrzebują wody, i co najważniejsze –  nie muszą się tym zajmować samodzielnie.

Czujnik wilgotności gleby Czujnik wilgotności gleby.

Wszystko pod kontrolą

Dodatkowo cały system można monitorować i kontrolować z poziomu panelu sterowania do inteligentnego domu. Na przykład możemy dostać informacje, które strefy są obecnie podlewane, kiedy ostatnio każda z nich była nawadniana oraz samodzielnie możemy ustawić, kiedy ma nastąpić kolejne podlewanie ogrodu. Całą kontrolę nad ogrodem można również powierzyć ogrodnikowi bądź zlecić mu konfigurację odpowiednich parametrów.

Automatyzacja innych ogrodowych funkcji

Automatyczne oświetlenie

Inną powszechnie znaną funkcją jest oczywiście automatyczne zapalanie się świateł w ogrodzie. Może ono nastąpić w momencie zapadnięcia zmroku lub w chwili, gdy ktoś pojawi się na naszej posesji.

Dzięki czujnikom zmierzchu, można również, w zależności od faz księżyca, subtelnie oświetlać rośliny i inne elementy w ogrodzie, co z pewnością podkreśli piękno naszego otoczenia na zewnątrz domu.

Podświetlenie ogrodu Klimatyczne podświetlenie podkreśli atuty naszego ogrodu.

Nie daj się zmoczyć

Ciekawą funkcją związaną z automatyzacją jest również wstrzymywanie podlewania ogrodu, kiedy ktoś chce przejść przez daną strefę ogrodu w czasie, kiedy system załączył nawodnienie danej strefy. Dodatkowo mogą również zapalić się światełka wzdłuż chodnika, oświetlające nam drogę w ogrodzie.

Przydatną opcją jest też wykorzystanie tej funkcji w scenie “impreza w ogrodzie”. Dzięki takiemu rozwiązaniu system “wie”, że nie może w czasie trwania przyjęcia załączyć podlewania zieleni, nawet jeśli czujniki wilgotności gleby rejestrują taką potrzebę.

To tylko początek

Opisane funkcje są tylko podstawą, jaką możemy mieć w inteligentnym ogrodzie, w kolejnych postach opiszemy inne możliwości, jakie może on nam zaoferować.

Sprawdź kolejne części:
Część II: Bezpieczeństwo
Część III: Ogród, który robi wrażenie

Leave a Comment

Inteligentny ogród