Inteligentny ogród. Część II: Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważną kwestią, dlatego warto również wykorzystać potencjał inteligentnego ogrodu w tej sferze naszego życia. Na szczęście jest kilka ciekawych możliwości, które mogą wpłynąć na wzrost naszego poczucia bezpieczeństwa, a tym samym na większy komfort mieszkania w domu.

Przedstawiamy kilka możliwości, które, wykorzystane w ogrodzie, mogą w znacznym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo domowników.

Zawsze wiesz, co dzieje się na zewnątrz

Przede wszystkim warto zastanowić się nad monitoringiem zewnętrznym. Taka inwestycja może przynieść wiele korzyści. Monitoring daje możliwość sprawdzenia, co dzieje się na zewnątrz domu, bez konieczności opuszczania budynku. Co najważniejsze, również pod naszą nieobecność mamy możliwość sprawdzania, czy nic złego nie dzieje się w naszym ogrodzie – wystarczy mieć przy sobie urządzenie mobilne i dostęp do internetu.

Poza tym monitoring przydaje się również do kontrolowania stanu naszej zieleni, kiedy wyjeżdżamy na dłuższy czas. Możemy wtedy sprawdzać czy z naszymi roślinami wszystko w porządku i czy nie wymagają dodatkowego podlewania bądź interwencji ogrodnika.

Monitoring Monitoring w ogrodzie zwiększa bezpieczeństwo i umożliwia kontrolę kondycji roślin, nawet gdy jesteśmy na wakacjach.

Ogród odstraszy intruzów

Poza tym jeśli wieczorem bądź w nocy do domu będą się zbliżać nieznane osoby, albo będą próbowały bezprawnie wtargnąć na naszą posesję, można zastosować światła alarmowe. Takie światła nie tylko powiadomią nas o podejrzanej aktywności w ogrodzie, ale również dokładnie pokażą sylwetkę intruzów i z dużą dozą prawdopodobieństwa zniechęcą ich do dalszego zakłócania naszego spokoju.

Dzikie zwierzęta często mogą przysporzyć wiele problemów, a nawet szkód naszej zieleni. Jednak istnieje rozwiązanie, dzięki któremu żadne niepożądane zwierzę nie przekroczy granicy naszego ogrodu. Wystarczy zastosować czujniki ruchu, które, jeśli zarejestrują podejrzany ruch, mogą włączyć dźwięk imitujący szczekanie psa, skutecznie odstraszający dzikie zwierzęta.

Światła alarmowe Światła alarmowe powiadomią nas o podejrzanej aktywności w ogrodzie i odstraszą potencjalnego intruza.

Zima już niestraszna

W najzimniejszą porę roku może zdarzyć się sytuacja, że schody i chodniki znajdujące się na posesji mogą, w skutek oblodzenia, stać się bardzo śliskie. W następstwie tego powstaje zagrożenie pośliźnięcia się, które może doprowadzić do bolesnych konsekwencji, mogących skończyć się nawet wizytą w szpitalu.

Jednak istnieje rozwiązanie i tego problemu – jest to instalacja systemu ogrzewania chodników oraz schodów znajdujących się na zewnątrz budynku. Uruchamia się ona automatycznie, kiedy zostanie zarejestrowana temperatura, mogąca doprowadzić do oblodzenia. Dzięki zainwestowaniu w taką funkcję unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Automatyczne odmrażanie można także zastosować w rynnach, co zapobiegnie np. pęknięciu rynien, zalaniu pomieszczeń, czy zwisającym z dachu soplom.

Monitorowanie stanu jakości wody

W wielu ogrodach można znaleźć różnego rodzaju zbiorniki wodne, takie jak stawy czy oczka. Podczas opadów deszczu, może spłynąć do nich nawóz z ogrodu, powodujący ich zanieczyszczenie. Mając w domu małe dzieci bądź zwierzęta istnieje prawdopodobieństwo, że mogą one napić się takiej zanieczyszczonej wody. Poza tym jakość wody ma duży wpływ na ryby bądź inne stworzenia, które hodujemy w tego typu zbiornikach.

W takim wypadku lepiej wyposażyć się w czujniki monitorujące stan jakości wody w zbiornikach. Dzięki temu w razie zanieczyszczenia, system wyświetli stosowny alert na naszym panelu sterowania, bądź prześle informację smsem, a my będziemy w stanie szybko zareagować na pojawiające się niebezpieczeństwo.

Monitoring jakości wody Czujniki monitorujące stan wody poinformują nas o wzroście stężenia niebezpiecznych substancji.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Budując dom bardzo dużą uwagę przykładamy do bezpieczeństwa, warto więc zastanowić się nad wykorzystaniem możliwości, które może nam dać inteligentny ogród w tej kwestii. Wykorzystując jego funkcjonalność możemy zapewnić sobie komfort w postaci większego poczucia bezpieczeństwa, a także zapobiegniemy wielu nieprzyjemnym sytuacjom, które mogą nas w nim spotkać.

Sprawdź inne części:
Część I: Podstawowe funkcje
Część III: Ogród, który robi wrażenie

Leave a Comment

INTELIGENTNY OGRÓD. CZĘŚĆ I: PODSTAWOWE FUNKCJEMiasta przyszłości