Inteligentny dom a pogoda. Czyli po co nam stacja pogodowa?

Stacja pogodowa znacznie zwiększa zakres działań inteligentnego domu, a nam pozwala obniżyć koszty związane z energią, podnieść poziom komfortu oraz lepiej chronić budynek i ogród przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Sprawdź jakie możliwości daje posiadanie stacji pogodowej!

Co to jest stacja pogodowa?

To zespół czujników pogodowych, które zbierają informacje na temat panujących warunków atmosferycznych. Niektóre typy czujników występujących w stacjach: czujnik opadów, czujnik wiatru, czujnik natężenia oświetlenia, czujnik zmierzchu, czujnik temperatury, czujnik kierunku opadów, czujnik ilości opadów. Stacje pogodowe integruje się z inteligentnymi domami, co pozwala lepiej zarządzać budynkiem oraz ogrodem.

Zmiana temperatury na zewnątrz to… zmiana temperatury w domu!

Dzięki stacji pogodowej do inteligentnego domu cały czas spływają informacje dotyczące temperatury panującej na zewnątrz. Może on więc precyzyjnie dostosować do niej poziom ogrzewania.

Jeśli na dworze robi się chłodniej, pojawia się nagły spadek temperatury – system od razu włączy grzejniki. Gdy nastaną cieplejsze dni – znacznie ograniczy stopień grzania. W upały zapewni nam właściwy poziom chłodzenia, czy to za pomocą wentylacji czy klimatyzacji.

Jakie korzyści płyną z tego dla nas?

Po pierwsze, przestajemy zaprzątać sobie głowę zmianami ustawień ogrzewania – system zajmuje się tym sam. Po drugie, zawsze przebywamy w optymalnych warunkach cieplnych (nigdy nie jest nam za gorąco bądź za zimno). No i przede wszystkim oszczędzamy. Nie tracimy pieniędzy na energię, która upływa z grzejników niepotrzebnie.

Rolety na słońce i deszcz

Jednym z elementów domu przykładającym się do oszczędności związanych z klimatyzacją, są rolety. Dobrze znane nam jest nagrzewanie się w upalne letnie dni pomieszczeń znajdujących się od południowej strony budynku.

Naszym pierwszym krokiem do uzyskania bardziej komfortowej sytuacji jest opuszczenie rolet. Nie niesie to niepotrzebnych kosztów związanych z klimatyzacją oraz chroni nas przed oślepiającym słońcem.

Inteligentny dom automatycznie zasłoni za nas rolety w momencie kiedy nasłonecznienie stanie się zbyt duże. Sam zadba o nasz komfort cieplny, a my nie będziemy musieli odrywać się od swoich zajęć.

Automatyczne rolety docenimy również podczas intensywnych opadów deszczu. Zasłonią one okna chroniąc je przed uszkodzeniami i zaciekami jakie może pozostawić na nich woda. Warto dodać, że dzięki wrażliwości na opady, inteligentny dom zamknie również wszystkie otwarte okna kiedy zacznie padać deszcz.

Markizy zabezpieczone przed wiatrem

Każdy z nas, kto posiada markizy ogrodowe, wie jak narażone są na porywisty wiatr. Ile razy biegliśmy, aby zwinąć je na czas? Od teraz koniec z tym. Inteligentny dom mierzy nasilanie się wiatru. Kiedy stanie się on zbyt porywisty, system automatycznie zwinie nasze markizy. Podobnie stanie się w przypadku deszczu.

Oświetlenie, a zachmurzenie i zmrok

Gdy pracujemy w domu lub czytamy książkę czy gazetę, często nie zauważamy, że za oknem zrobiło się ponuro lub ciemno. Siedzimy w półmroku niszcząc sobie wzrok. W inteligentnym domu sytuacja taka nie ma prawa bytu. Dostosowuje on bowiem poziom oświetlenia panującego w pomieszczeniu, w którym przebywamy, do natężenia światła panującego na zewnątrz. Dba o nasze oczy, nie zużywając przy tym nadmiaru energii.

Rośliny zawsze odpowiednio nawodnione

Stacja pogodowa bada również poziom nawilżenia gleby. Dzięki temu nasze rośliny otrzymają zawsze odpowiednią dawkę wody. W deszczowe dni często dodatkowe nawadnianie nie będzie potrzebne, natomiast w upalne podlewanie odbywać się będzie częściej i intensywniej.

 

Leave a Comment

Siedle Variosystem przewodowy i bezprzewodowy