Ile kosztuje inteligentny dom i co składa się na wycenę smart systemu? Część I

“Ile kosztuje inteligentny dom?” – jest to jedno z najczęściej zadawanych przez klientów pytań. Ponieważ na cenę systemu inteligentnego domu składa się wiele czynników, z ust integratorów pada zwykle stwierdzenie – “to skomplikowane”. Odpowiedź ta niestety nie jest satysfakcjonująca dla żadnej ze stron.

Zależy nam jednak na tym, aby nasi klienci wiedzieli, z czego wynika trudność w określeniu konkretnej ceny systemu i we wstępnym etapie współpracy poznali chociaż orientacyjne koszty inwestycji w inteligentny dom. Dlatego zapraszamy do lektury artykułu, w którym pokażemy, jak wygląda proces tworzenia wyceny i przedstawimy ceny poszczególnych elementów składających się na inteligentny dom. Mamy nadzieję, że ułatwi wam to podjęcie wielu decyzji związanych z zastosowaniem automatyki w swoich domach i usprawni rozmowy z integratorem.

Zdecydowanie łatwiej jest opisywać system inteligentnego domu obrazując możliwości na konkretnym przykładzie. Dlatego nasz kosztorys przedstawimy na podstawie hipotetycznych klientów – Jana i Anny, którzy mają dwójkę dzieci: 10-letniego Karola i 7-letnią Zuzię. Po wielu latach spędzonych w mieszkaniu małżonkowie zdecydowali się na budowę domu. Długo zastanawiali się, jak powinien on wyglądać, aż ostatecznie kupili gotowy projekt domu firmy Extradom, który zobaczyć możecie tutaj.

Dom jednorodzinny - projekt Extradom Wizualizacja domu Jana; źródło: www.extradom.pl

Małżonkowie zdawali sobie sprawę, że budowa domu to inwestycja na lata, dlatego zdecydowali się wdrożyć w nim rozwiązania inteligentnego domu. W internecie szukali informacji na temat możliwości takiego systemu, czytali artykuły również na naszym blogu, jednak cały czas nie wiedzieli, jakich kosztów się spodziewać i od czego one zależą. Aby uzyskać więcej informacji, Jan skontaktował się z nami poprzez formularz zamawiania wyceny, załączając projekt domu. To bardzo istotny punkt, ponieważ to właśnie na podstawie projektu możemy określić liczbę urządzeń potrzebnych do stworzenia systemu.

Po skompletowaniu najważniejszych informacji i projektów inwestycji zaprosiliśmy inwestorów na spotkanie. Jan już na wstępie zaznaczył, że największe znaczenie ma dla niego wygoda i funkcjonalność. Skontaktował się z nami, ponieważ chciałby ułatwić sobie życie i zwiększyć bezpieczeństwo w domu.

Opowiedział nam, że niedawno odwiedził przyjaciela, który ma prostą instalację elektryczną. Pozwala ona np. na opuszczenie rolety za pomocą jednego przycisku. Innym przyciskiem, jak to zwykle bywa w domu z tradycyjną instalacją elektryczną, może załączyć światło, kolejny odpowiada za sterowanie temperaturą. W efekcie jego przyjaciel ma półautomatyczne sterowanie. Jan zwrócił jednak uwagę na niekorzystny wygląd ścian (kilka włączników obok siebie) oraz niezbyt wygodne sterowanie. Słyszał, że inteligentny dom eliminuje te minusy. Dzięki tej opowieści uzyskaliśmy kolejną, cenną przy projektowaniu domu informację – Jan ceni minimalistyczne rozwiązania i estetyczny design domu.

Rzędy włączników na ścianie W inteligentnym domu szereg przycisków zastąpić może jeden włącznik.

Na koniec spotkania Jan zapytał o koszty systemu do jego domu. Wytłumaczyliśmy mu, że na obecnym etapie współpracy nie jesteśmy w stanie przedstawić dokładnej ceny, ponieważ inteligentny dom składa się z wielu elementów, które musimy dobrać odpowiednio do indywidualnych potrzeb domowników. Podstawową kwestią, która determinuje koszty jest liczba i zakres zautomatyzowanych instalacji. Bardzo ważne jest więc ustalenie, czym i w jakim stopniu Jan chce sterować w swoim domu oraz z jakich funkcjonalności chce korzystać. Wiąże się to z kilkoma spotkaniami z Janem i Anną oraz konsultacjami z architektem wnętrz i projektantem, w efekcie czego powstanie szczegółowy projekt systemu inteligentnego domu. Dopiero na podstawie projektu, w którym znajdą się wszystkie urządzenia, jesteśmy w stanie przedstawić końcową kwotę.

Po konsultacjach klienci zdecydowali się zautomatyzować oświetlenie, rolety i bramy, ogrzewanie, system alarmowy i monitoring. Ich potrzeby najlepiej spełni przewodowy system KNX, o którym przeczytać możecie w naszym artykule. Na podstawie wybranych przez nich funkcji omówimy elementy, które składają się na cenę systemu w ramach poszczególnych instalacji i podamy ich orientacyjne koszta. Przedstawione w artykule ceny to oczywiście orientacyjne koszty urządzeń służących do automatyzacji wybranych instalacji, zawierające również koszty prac, takich jak programowanie i montaż, które uzależnione są od zakresu i wielkości systemu.

Automatyka

Oświetlenie

Jan wraz z żoną często miewają gości. Ważne jest więc dla nich, by oświetlenie w salonie było klimatyczne i łatwo dostosowywało się do różnych okazji. Życzenie to spełnimy poprzez zastosowanie w tym pomieszczeniu ściemnianego światła oraz kolorowych pasków LED. Gdy w odwiedziny do Jana wpadną znajomi, naciśnięcie jednego przycisku spowoduje, że główne światło i boczne kinkiety uruchomią się na 50% jasności oraz włączy się oświetlenie LED w wybranym kolorze. Z kolei jeżeli rodzina będzie chciała obejrzeć film, jedno kliknięcie spowoduje wygaszenie górnych lamp i włączenie delikatnego światła kinkietów, wprowadzając w salonie kinowy nastrój. Aby przygotować pomieszczenie na seans filmowy naciśnięcie jednego przycisku spowoduje też opuszczenie rolet w dół oraz uruchomienie projektora, ekranu, amplitunera i odtwarzacza Blu-ray, które ustawione będą na tryb oglądania. Wszystko wydarzy się jednocześnie, bez konieczności samodzielnego ustawiania każdego urządzenia.

Oświetlenie LED w salonie Oświetlenie LED w salonie; źródło: http://ladnydom.pl

Ze względu na połączenie jadalni z salonem, w pomieszczeniu tym również zastosowane zostanie światło przyciemniane. Podobnie w sypialni, gdzie sterowanie natężeniem światła przydatne będzie np. przy okazji drzemki. Oświetlenie zostanie zsynchronizowane z budzikiem w ten sposób, że w momencie pobudki światło stopniowo zwiększy swoje natężenie, naturalnie wybudzając domownika ze snu.

W pozostałych pomieszczeniach rodzinie wystarczy możliwość standardowego włączania i wyłączania lamp, które połączone są w grupy, dzięki czemu w pomieszczeniach w łatwy sposób wydzielone zostały funkcjonalne strefy.

W domu Jana mamy więc do czynienia z trzema typami źródła oświetlenia: on/off, ściemnianym i multikolorowym. Aby zastosować każde z nich, musimy dobrać odpowiednie urządzenia sterujące. Dla obwodów typu włącz/wyłącz użyjemy urządzenia sterującego, które może zarządzać 24 obwodami świetlnymi. Z projektów domu Jana wynika, że będzie 17 obwodów wewnątrz domu i 3 na zewnątrz. Do sterowania wystarczy więc jedno urządzenie załączające oświetlenie, a i tak pozostanie zapas na możliwość ewentualnej rozbudowy.

Jan w kilku pomieszczeniach chciał mieć możliwość płynnej regulacji natężenia oświetlenia. Aby zrealizować to życzenie, musimy skorzystać z urządzenia wykonawczego. W domu Jana będą cztery ściemniane obwody świetlne: oświetlenie górne w salonie, kinkiety w salonie, oświetlenie górne w jadalni i sypialni. Urządzenie sterujące oświetleniem ściemnianym ma cztery wyjścia, więc wystarczy zastosować jedno. Oświetlenie LED obsługiwać będą dwa urządzenia: zasilacz oraz urządzenie sterujące.

Pod opisem każdej instalacji przedstawiamy orientacyjne koszty urządzeń, w które wliczone zostały również prace związane z programowaniem i montażem sprzętu. Warto jednak pamiętać, że są to kwoty przykładowe, ponieważ ceny urządzeń uzależnione są od producenta oraz konkretnego modelu urządzenia.

 

Rodzaj sterowania oświetleniem Rodzaj urządzenia Sztuk Cena brutto
on/off załączające 1 4 000
ściemniane ściemniające 1 3 800
LED zasilacz 1 200
sterownik LED 1 600
Suma: 8 600

Rolety i brama garażowa

W trosce o bezpieczeństwo rodziny Jan zdecydował się na zamontowanie w swoim parterowym domu rolet zewnętrznych na każdym z 15 okien. W garażu z kolei znajdzie się automatycznie otwierana brama. Bramą i roletami zarządzać można za pomocą tego samego urządzenia, umożliwiającego sterowanie 12 elementami przysłonowymi. Jako że w domu Jana będzie ich 16, zastosujemy dwa takie urządzenia. Zostanie w nich dodatkowy zapas, który umożliwi ewentualną rozbudowę w przyszłości. Urządzenie takie nie jest ograniczone tylko do sterowania roletami, może ono pełnić więcej funkcji, np. sterować systemem nawadniania ogrodu lub otwieraniem furtki.

Dodatkowo rolety zostaną wykorzystane do symulacji obecności w domu. Jest to funkcja, która ma za zadanie odstraszyć ewentualnego włamywacza. Podczas dłuższej nieobecności domowników, w domu co jakiś czas zaświecają się wybrane światła i zasuwają się rolety, według standardowych harmonogramów, stwarzając wrażenie, że ktoś jest w domu. Więcej o tej funkcji przeczytasz w naszym artykule. 

 

Rodzaj urządzenia Sztuk Cena brutto
urządzenie sterujące silnikami rolet 2 8 300

Ogrzewanie

Jan chce mieć możliwość komfortowego sterowania ogrzewaniem w swoim domu, czyli ustawienia odpowiedniej temperatury w danym pomieszczeniu, w zależności od własnych preferencji. By to umożliwić musimy podzielić dom na strefy grzewcze, z których każda będzie posiadać przynajmniej jedną odrębną pętlę centralnego ogrzewania. Dom Jana podzielony został na następujące strefy: sypialnia rodziców, pokoje dzieci, łazienka, gabinet, spiżarnia, a także otwarta przestrzeń łącząca kuchnię, jadalnię, salon oraz ciąg komunikacyjny. Dzięki temu w każdym z tych obszarów Jan może ustawić inną temperaturę, np. niższą w pomieszczeniach, w których obecnie nikt nie przebywa. Nie musi już martwić się samodzielnym kontrolowaniem ustawień grzejników – dostosują one swoją pracę w zależności od aktualnej temperatury w pomieszczeniu, tak aby w jak najbardziej energooszczędny sposób osiągnąć temperaturę docelową.

Dodatkowo ciekawą funkcją ogrzewania w inteligentnym domu jest tworzenie harmonogramów. Powodują one, że w określonych godzinach, np. w czasie, gdy domownicy są w pracy i szkole, temperatura w domu będzie automatycznie obniżać się do wskazanej wartości i analogicznie – wzrastać odpowiednio wcześniej, aby gdy wrócą do domu, osiągnąć pożądany efekt.

W przypadku projektowania ogrzewania bazujemy na projektach instalacji CO. Wynika z nich, że w domu Jana znajduje się 10 pętli wodnego ogrzewania podłogowego. Dodatkowo, w łazience znajdować się będzie oddzielnie sterowany grzejnik. Każda z pętli musi posiadać element umożliwiający regulację przepływu ciepłej wody. W tym celu zastosujemy siłowniki grzewcze. Pojedyncze urządzenie sterujące ogrzewaniem ma 6 wyjść, w domu Jana musimy więc zastosować dwa takie sterowniki.

Dodatkowo, w dalszej części wyceny będziemy musieli uwzględnić fakt, że w każdej ze stref znajdować się musi co najmniej jeden czujnik, który dostarczy do systemu dane na temat temperatury.

 

Rodzaj urządzenia Sztuk Cena brutto
urządzenie sterujące ogrzewaniem 2 4 600
siłowniki elektrozaworów 10 1 300
Suma: 5 900

Klimatyzacja

Komfort cieplny w salonie zapewniać będzie nie tylko system ogrzewania, lecz również klimatyzator, którym Jan chciałby w łatwy sposób sterować. W celu integracji klimatyzacji z systemem automatyki musimy wykorzystać moduł komunikacyjny, odpowiedni dla danego modelu klimatyzatora.

Projektując system inteligentnego domu bazujemy na klimatyzatorze zaproponowanym w projekcie HVAC (skrót od ang. heating, ventilation, air conditioning) i w zależności od modelu dobieramy odpowiedni interfejs komunikacyjny, który połączy klimatyzator z systemem. Dzięki integracji w inteligentnym domu nigdy nie dojdzie do sytuacji marnowania energii, np. gdy jednocześnie działa ogrzewanie i klimatyzacja. Klimatyzacja wyłączy się również wtedy, gdy system wykryje otwarte okno lub gdy wszyscy domownicy wyjdą z domu.

 

Rodzaj urządzenia Sztuk Cena brutto
moduł do komunikacji z klimatyzatorem 1 1 600

Sensory, czujniki ruchu i obecności

W inteligentnym domu do sterowania często używanymi funkcjami stosujemy sensory, które są odpowiednikiem tradycyjnych włączników w domu. Dzięki nim czynności takie jak włączanie światła, podnoszenie rolet czy odtwarzanie muzyki, sprowadzają się do naciśnięcia jednego przycisku.

Przykład włącznika do inteligentnego domu Przykład włącznika do inteligentnego domu; źródło: www.smartspace.pl

Ważnym elementem ułatwiającym codzienne życie w inteligentnym domu są również czujniki ruchu i obecności. Najczęściej wykorzystujemy je w garderobach i ciągach komunikacyjnych, a więc tam, gdzie domownicy przebywają często, ale przez krótki czas. Po wykryciu obecności domownika w pomieszczeniu uruchamia się zaprogramowana wcześniej funkcja, np: włącza się światło, odtwarza się ulubiona muzyka bądź też włącza się wentylacja w toalecie.

Dodatkowo, stosowane przez nas czujniki ruchu dokonują również pomiaru temperatury, przez co w wielu pomieszczeniach nie ma potrzeby stosowania dodatkowego sensora.

W domu wielkości poniżej 200 m2 zazwyczaj stosujemy ok. 10 sensorów i od 5 do 10 czujników obecności, w zależności od przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Ze względu na ich ilość oraz zastosowanie w widocznych miejscach, dla wielu klientów bardzo ważnym kryterium wyboru jest wygląd i jakość sensorów, które mogą być wykonane zarówno z plastiku, jak i z wysokiej jakości materiałów, takich jak aluminium, nikiel, brąz, szkło itp. W przypadku czujników ruchu i obecności decydującym kryterium najczęściej jest to, by jak najmniej rzucały się w oczy.

Do swojego domu Jan wybrał rozwiązanie pośrednie – w salonie, jako pomieszczeniu najbardziej reprezentatywnym, znajdą się sensory ze szczotkowanego aluminium, natomiast w pozostałych pomieszczeniach sensory wykonane z plastiku. Ponadto, w całym domu (z wyjątkiem garażu, kotłowni i pomieszczenia gospodarczego) Jan przystał na zaproponowane przez nas czujniki ruchu z wbudowanym termostatem, które po zlicowaniu z sufitem są praktycznie niewidoczne. W kotłowni i pomieszczeniu gospodarczym zaproponowaliśmy tańsze, lecz nieco większe, czujniki obecności bez termostatu. W garażu znajdzie się czujnik obecności o znacznie większym zasięgu, przeznaczony do tego typu pomieszczeń. Zastosujemy także zewnętrzny czujnik ruchu przed wejściem do domu, dzięki któremu po wejściu gości na podwórko po zmierzchu, ścieżka do drzwi będzie dobrze oświetlona.

Podsumowując, koszty sensorów, czujników ruchu i obecności przedstawiają się następująco:

 

Rodzaj urządzenia Sztuk Cena brutto 
Sensory do salonu 2 4 600
Sensory do pozostałych pomieszczeń 9 7 000
Czujniki ruchu z termostatem 7 9 200
Czujniki obecności do pomieszczeń gospodarczych 2 2 200
Garażowy czujnik obecności 1 1 900
Zewnętrzny czujnik obecności 1 2 100
Suma: 27 000

Elementy systemowe

Urządzenia wykorzystywane w inteligentnym domu, jak każde urządzenie elektroniczne, wymagają zasilania. W instalacji należy więc uwzględnić zasilacz systemowy oraz kilka dodatkowych elementów, takich jak interfejs do integracji z systemami towarzyszącymi (takimi jak system alarmowy, monitoring) czy też urządzenia niezbędne do prac programistycznych.

Wykorzystamy również serwer, który umożliwi przygotowanie dla Jana wizualizacji systemu, aby mógł wygodnie sterować urządzeniami ze smartfona czy tabletu.

Ze względu na złożoność zagadnienia, proces wyceny inteligentnego domu przedstawimy w dwóch częściach. W tej części opisaliśmy systemy takie jak oświetlenie, rolety/bramy, ogrzewanie i klimatyzację, sensorykę oraz elementy systemowe.

Podsumowanie kosztów systemu opisanego w pierwszej części artykułu:

 

Podsystem Cena brutto
oświetlenie 8 600
rolety/brama 8 300
ogrzewanie 5 900
klimatyzacja 1 600
sensory i czujniki obecności 27 000
elementy systemowe 14 500
materiały eksploatacyjne 500
Suma: 66 400 zł

Przedstawiona powyżej suma to oczywiście orientacyjne koszty urządzeń służących do automatyzacji opisanych w artykule instalacji na podstawie przykładowego domu. Nie są to jednak wszystkie elementy systemu inteligentnego domu Jana. Zaprezentowana w artykule suma zawiera również koszty prac, takich jak programowanie i montaż, które uzależnione są od zakresu i wielkości systemu.
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art 66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

W kolejnej części przedstawimy przybliżone koszty automatyzacji systemu alarmowego, monitoringu, sieci komputerowej i okablowania.

 

Comments
  • Warecer
    Odpowiedz

    A co z czujnikami indukcyjnymi? Jaki jest ich koszt całościowy? Zastanawiam się nad kupnem takich czujników w sklepie Gigaom, ale nie wiem ile ich bedę potrzebował do pełnej automatyzacji?

Leave a Comment

Budowa domu