Domofon w inteligentnym domu

Każdy wie czym jest tradycyjny domofon, oraz zna zasady jego działania. Kiedyś funkcje tego urządzenia ograniczały się do kontaktu w formie audio. W dzisiejszych czasach jednak możliwości domofonów wzrosły, i to w znacznym stopniu.

W dzisiejszym artykule pokażemy Wam, jakie możliwości zyskuje nowoczesny domofon, szczególnie jeśli jest zainstalowany w inteligentnym domu.

Zwiększ bezpieczeństwo swojego domu

Funkcja domofonu nie zmieniła się praktycznie od jego powstania. Urządzenie to służy do ograniczenia dostępu do posesji oraz sprawdzenia, kto chce wejść na teren posesji i do ewentualnego wpuszczenia wybranych osób. Funkcjonalność ta ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, ponieważ możemy się upewnić kogo wpuszczamy do naszego domu, jeszcze przed otwarciem drzwi. Nie musimy chyba dodawać, jak ta funkcjonalność wpływa na naszą wygodę.

Sam domofon można podzielić na 3 zasadnicze elementy: stację zewnętrzną (znajdującą się przy wejściu na posesję), stację wewnętrzną (z której odbieramy połączenie) oraz na zasilacze i sterowniki, dzięki którym obie stacje się ze sobą łączą.

Funkcjonalność nowoczesnego domofonu oraz możliwości jakie mu daje inteligentny dom

Inteligentny dom integrując urządzenia daje zupełnie nowe możliwości w ich wykorzystaniu. Ta zasada dotyczy również domofonów, które dzięki systemom domowej automatyki mogą zyskać funkcje, które z jednej strony wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa domowników z drugiej zaś, odczuwalnie wpłyną na nasz komfort.

Domofon Siedle Nowoczesne domofony, to nowe możliwości (źródło zdjęcia: www.siedle.com)

Domofon, który wpuści tylko mieszkańców

Interesującą funkcją jaką możemy wykorzystać w nowoczesnym domofonie jest zastosowanie elektronicznego zamka, do którego dostęp mają jedynie domownicy. Spośród wyboru kilku rodzajów dostępnych na rynku, możemy wybrać czytnik linii papilarnych, klawiaturę kodową czy też czytnik kart.

W inteligentnym domu każdy z zamków może nie tylko wpuścić domownika do domu, ale zarejestrować dane zdarzenie i wysłać do nas informację (np. poprzez sms), że któryś z domowników właśnie wrócił do domu.

Elektroniczne zamki w połączeniu z systemem domowej automatyki umożliwiają także personalizację wejścia każdego z domowników. Dzięki temu dom “wie” kto właśnie wszedł do środka, co pozwala mu na dostosowanie działania urządzeń pod preferencje wchodzącego mieszkańca.

Jak to wygląda w praktyce? Kiedy wchodzisz do domu, w salonie włącza się telewizor z nastawionym kanałem, który zawsze oglądasz po powrocie z pracy. Innym przykładem może być łazienka, w której zaczyna nalewać się woda do popołudniowej kąpieli, a w domu zaczyna grać muzyka, z Twoją ulubioną stacją radiową. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od preferencji poszczególnych domowników.

Domofon Siedle Personalizacja wejścia za pomocą kontroli dostępu w domofonach, możliwa jest tylko dzięki systemom domowej automatyki (źródło zdjęcia: www.siedle.com)

Nie tylko audio, ale również wideo

Bardzo dużym udogodnieniem jest możliwość wyposażenia domofonu w kamerę wideo. Dzięki temu rozwiązaniu domofon może bardzo dużo zyskać na swojej funkcjonalności.

Korzyść jaką niesie za sobą takie rozwiązanie to przede wszystkim fakt, że możemy nie tylko usłyszeć ale również zobaczyć kto chce zostać wpuszczony do naszego domu. Posiadając stację wewnętrzną z wyświetlaczem zyskujemy możliwość zobaczenia obrazu z kamery i dokładnego przyjrzenia się osobie, która do nas dzwoni.

Jeśli tylko słyszymy kogoś mówiącego do domofonu, nie jesteśmy do końca pewni tożsamości danej osoby. Z kamerą taka możliwość zostaje wyeliminowana, a my czujemy się bardziej bezpieczni wpuszczając osobę na teren naszej posesji.

Domofon Nowoczesne domofony oferują również połączenia wideo (źródło zdjęcia: https://www.busch-jaeger.de)

Wiesz kto chciał Cię odwiedzić, nawet gdy cię nie było w domu

Kamery montowane w domofonach mogą również zapisywać rejestrowany obraz. Na przykład możemy zdecydować, by za każdym razem, gdy ktoś zadzwoni za pomocą domofonu, kamera zapisała krótkie ujęcie, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić kto chciał nas odwiedzić podczas naszej nieobecności.

Mobile i wiele ekranów

Co jeszcze oferują nam nowoczesne domofony? Przede wszystkim możliwość odbierania połączeń wideo z domofonu na innych urządzeniach z wyświetlaczem. Wyobraźmy sobie, że spokojnie odpoczywamy w ogrodzie i nagle dobiega nas dźwięk dzwoniącego domofonu, wstajemy z bólem serca, by sprawdzić kto dzwoni, po czym okazuje się, że to panowie z ofertą od NC+…

Z pewnością sytuacja ta nie wpłynęłaby pozytywnie na nasz odpoczynek, dlatego niezwykle wygodnym rozwiązaniem może okazać się możliwość odbierania połączeń z domofonu za pomocą bezprzewodowej słuchawki, czy też urządzeń mobilnych.

Taką możliwość oferuje na przykład Siedle, które proponuje swoje urządzenie – Siedle Scope. Ta niepozorna słuchawka kryje bardzo wiele możliwości. Oprócz wspomnianej funkcji odbierania połączeń domofonowych z dowolnego miejsca w domu, Scope może służyć jako telefon stacjonarny. Umożliwia również zaprogramowanie przycisków tak, by słuchawka służyła jako pilot do sterowania domem, np. jeden klawisz odpowiada za sterowanie oświetleniem, kolejny za podnoszenie i opuszczanie rolet.

Siedle Scope Teraz możesz odbierać połączenia z domofonu odpoczywając wygodnie w ogrodzie m.in. dzięki Siedle Scope (źródło zdjęcia: www.siedle.com)

Scope umożliwia również odbieranie połączeń ze stacji zewnętrznej na ekranach urządzeń mobilnych marki Apple. Na rynku można znaleźć kilku producentów, którzy oferują podobne rozwiązania (obsługujące także urządzenia z Androidem), często w całości zastępujące stacje wewnętrzne urządzeniami mobilnymi.

Nie tylko ekrany mobilne

Rolę stacji wewnętrznej pełnić mogą nie tylko urządzenia mobilne. Systemy domowej automatyki umożliwiają wyświetlanie obrazu z kamery w domofonie na panelach centralnego sterowania, a nawet na… ekranie telewizora. Siedząc wygodnie w fotelu i oglądając film możemy szybko przełączyć się na obraz z kamery, by zobaczyć kto tym razem chce nam przeszkodzić w filmowym seansie 😉

Odbierz domofon będąc nawet poza domem

Na rynku możemy również spotkać rozwiązania, które nie tylko pozwalają odbierać domofon z dowolnego miejsca w domu, ale również wtedy, kiedy jesteśmy poza nim. Na przykład będąc w pracy, na smartfonie odbieramy domofon od ogrodnika i bez przeszkód otwieramy mu furtkę na teren naszej posesji.

Zwiększ swoje bezpieczeństwo i poczuj wyższy komfort

Domofon w inteligentnym domu daje nam szereg przydatnych funkcjonalności, które z pewnością zwiększą poczucie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Nowe możliwości jednak nie tylko pozytywnie wpływają na ochronę naszego domu, ale również na komfort z jego korzystania. Teraz nie musimy tracić czasu i energii na wpuszczanie naszych gości, czy tym bardziej na odprawianie niechcianych odwiedzających, możemy to zrobić odpoczywając wygodnie w fotelu.

Leave a Comment

Planowanie inteligentnego domuStabilność systemu