Co to jest inteligentny dom?

Usłyszałeś niedawno o inteligentnym domu i chciałbyś dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi? W tym artykule przeczytasz, czym właściwie jest inteligentny dom, czym różni się on od budynku z instalacją tradycyjną i jakie korzyści płyną z jego posiadania.

Czym więc jest ten inteligentny dom?

Inteligentny dom to system automatyki budynkowej, który daje Ci możliwość połączenia wszystkich urządzeń elektrycznych domu w jeden organizm. Dzięki takiej integracji urządzenia mogą kontaktować się ze sobą, a co za tym idzie – nie przeszkadzać sobie wzajemnie w wykonywanych zadaniach. Co więcej, razem podejmują określone działania w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu. To zasadnicza różnica między inteligentnym domem a budynkiem z instalacją tradycyjną.

Przykład? Weźmy upalny dzień, gdy temperatura w środku wzrośnie powyżej komfortowego dla Ciebie poziomu ciepła. Dom natychmiast wychwyci tę informację, będzie wiedział również o odsłoniętych roletach, mocy działającej wentylacji, otwartych oknach i temperaturze panującej na zewnątrz . Przeliczy wszystkie dostępne wartości w celu obniżenia temperatury i wybierze rozwiązanie, które jest dla Ciebie najbardziej ekonomiczne, a zarazem komfortowe – np. wzmocni lekko działanie wentylacji, zamknie okna i opuści do połowy rolety w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Ty nie musisz robić nic (co jeszcze zrobi za Ciebie inteligentny dom przeczytasz tutaj).

W inteligentnym domu możesz zintegrować wszystko – od tak podstawowych rzeczy, jak rolety i oświetlenie, przez system audio-video, domofon, czy alarm, aż po zamki do drzwi, sprzęt AGD i pompy ogrodowe. Wybór opcji należy do Ciebie.

Zapytasz: jakie są z tego dla mnie wymierne korzyści?

  • Sterujesz całym domem z jednego urządzenia, również zdalnie. Może to być iPad, panel ścienny, komputer, TV, a nawet telefon komórkowy.
  • Zyskujesz do 45% czasu, który obecnie poświęcasz na zarządzanie domem. Wiele rzeczy robi się automatycznie. Zapomnisz o obowiązkach.
  • Zapewniasz sobie i swojej rodzinie wyjątkowo komfortowe środowisko życia.
  • Oszczędzasz pieniądze. Inteligentny dom optymalnie steruje wykorzystaniem energii.
  • Minimalizujesz niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne.
  • Masz pełne poczucie bezpieczeństwa. Dba o nie nie tylko alarm, ale i rolety, oświetlenie, system audio oraz wiele rodzajów czujników.
  • Otrzymujesz pełną kontrolę. Kontrolujesz sytuację w domu z biura, na wakacjach, podczas podróży służbowej.
  • Łatwo dostosowujesz swój dom do nowych wymagań, wystarczy przeprogramować urządzenia.
  • Znacznie podnosisz prestiż i wartość swojej inwestycji na rynku nieruchomości.
  • Spełniasz swoje niestandardowe życzenia. Dzięki nowym technologiom, oczywiście 🙂

Leave a Comment

System inteligentnego domu