11 urządzeń zwiększających bezpieczeństwo w inteligentnym domu

Bardzo ważnym elementem każdego domu jest bezpieczeństwo jego mieszkańców. Osoby czujące się bezpiecznie od razu odczuwają dużo wyższy komfort oraz wygodę w życiu. Kiedy mówimy o bezpieczeństwie naszego domu należy zaznaczyć, że nie chodzi jedynie o włamania, wyliczyć tu należy również zagrożenia związane z pożarem, zalaniem czy ulatnianiem się gazu.

Dlatego też postanowiliśmy stworzyć zestawienie urządzeń, które wg nas w większym bądź mniejszym stopniu, ale wpłyną na zwiększenie waszego domowego bezpieczeństwa. Nie jest to oczywiście lista zamknięta i jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie bądź pytania odnoszące się do poruszonej w naszym artykule tematyki.

1. Centrala alarmowa

Jest główną częścią systemu alarmowego. Centrala alarmowa steruje pracą czujników alarmowych i kontroluje ich stan. To tutaj podłączone są czujniki ruchu, kontaktrony, bariery podczerwieni, kamery, czytniki kart lub skanery biometryczne, ale o tym wszystkim później.

Sama centrala w przypadku wykrycia osoby w strefie uzbrojonej lub innego potencjalnego zagrożenia podejmie akcje zaalarmowania nas poprzez np.sygnał dźwiękowy oraz, jeśli posiadamy taką opcję, wyśle sygnał alarmowy do grupy interwencyjnej.

Oprócz tego centrala może wykonać inne funkcje mające na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się zagrożenia. W zależności od wybranej centrali oraz jej zaprogramowania użytkownik ma możliwość uzbrajania, zamiast całego domu, tylko wybranych jego stref, lub może udostępnić dom np. niani, tylko w wybrane dni i godziny.

W ramach inteligentnego domu system alarmowy może być dodatkowo sprzężony z systemami naszej automatyki, rozszerzając funkcjonalność działań jakie może wykonać w trakcie wykrycia alarmu, o czym będziemy mówić w dalszej części tekstu.

Centrala alarmowa Honeywell
Centrala alarmowa Honeywell

2. Czujniki ruchu

Podstawowymi urządzeniami wykrywającymi intruza w naszym domu są czujniki ruchu. Najczęściej występują w technologii PIR (Passive Infra Ray – pasywny czujnik podczerwieni), działającej na zasadzie wykrywania poruszających się pól ciepła, oraz Mikrofalowej, która wykrywa poruszające się obiekty poprzez odbijające się mikrofale. Występują także czujniki łączące obie technologie, dzięki czemu zwiększa się ich skuteczność.

Więcej o czujnikach ruchu możesz przeczytać w artykule Czujniki ruchu w inteligentnym domu

Czujnik ruchu Bosch serii Blue Line
Czujnik ruchu Bosch serii Blue Line

3. Kontaktrony i zabezpieczenie okien i drzwi

Oprócz czujników w samych pomieszczeniach można dodać do systemu elementy zabezpieczające okna oraz drzwi w naszym domu. Kontaktrony to czujniki sygnalizujące nam otwarcie okna lub drzwi. Odpowiednio zamontowane pozwalają wykryć intruza już w momencie dostawania się do domu, w efekcie wszczynając alarm, by odwieść go od kradzieży.

Innymi ciekawymi rozwiązaniami chroniącymi nasze drzwi i okna są czujniki zbicia szyb lub bariery podczerwieni. Te pierwsze pozwalają na wykrycie nie samego otwarcia okna a uszkodzenia szyb, natomiast drugie pozwalają wyznaczyć obszar (światło okna lub nawet obszar działki na której stoi dom), który, jeśli zostanie przekroczony, uruchomi alarmowy.

Więcej o kontaktronach możesz przeczytać w artykule Kontaktrony.

Kontaktron Alarmtech
Kontaktron Alarmtech

4. Wizualizacja

System alarmowy, aby zapewniał nam komfort i bezpieczeństwo, musi być czytelny, intuicyjny, łatwy i szybki w obsłudze. Pochodzenie takich rozwiązań jest dalekie od naszych ukochanych domów, większość tego typu systemów wywodzi się z przemysłu czy też budynków komercyjnych typu banki, biura itp. Tam zazwyczaj wizualna strona była pomijana na rzecz fukcjonalności i bezpieczeństwa.

W momencie, gdy rozwiązania te pojawiły się w naszych domach, firmy zaczęły zwracać uwagę na dodatkowe aspekty. Podstawowymi urządzeniami, które proponują producenci systemów alarmowych są klawiatury z wyświetlaczem.

Klawiatura z wyświetlaczem do sterowania systemem bezpieczeństwa

Klawiatura z wyświetlaczem do sterowania systemem bezpieczeństwa

W inteligentnym budynku można zintegrować system alarmowy z wizualizacją domu. Z jednej aplikacji w telefonie, czy na tablecie można wykonać wszystkie funkcje typu: uzbrajanie, uzbrajanie poszczególnych stref (strefa parter, piętro, garaż itd.), sprawdzenie statusu alarmu, czy stanu czujników.

Na pewno dobrze wykonana wizualizacja będzie dla nas czytelna i łatwa w obsłudze. Warto natomiast zaznaczyć, że rozbrajanie systemu najlepiej pozostawić po stronie systemu, ze względu na bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku kradzieży telefonu czy innego urządzenia sterującego złodziej w łatwy sposób mógłby sam rozbroić nasz system.

Wizualizacja do inteligentnego domu Gira

Wizualizacja do inteligentnego domu Gira

5. Kamery bezpieczeństwa

Kamery stały się istotną częścią systemów domowego bezpieczeństwa. Podstawową funkcją kamer jest zapisywanie nagrania z wybranych części naszego domu lub ogrodu. Oczywiście, aby zapewnić bezpieczeństwo w każdej chwili, a nie jedynie móc sprawdzić, co się stało już po zdarzeniu, producenci umożliwiają podgląd kamer na bieżąco przez urządzenia mobilne oraz komputery. Odpowiednio konfigurując system monitoringu mamy możliwość spojrzenia na to, co dzieje się w naszym domu oraz wokół niego, będąc nawet w innym kraju na wakacjach (jeśli oczywiście mamy połączenie internetowe).

Kamera bezpieczeństwa Bosch

Kamera bezpieczeństwa Bosch

Nagrywany obraz zapisywany jest na karcie pamięci lub przesyłany do dysków zewnętrznych. Często stosuje się również pojedyncze kamery wewnętrzne wpinane w naszą lokalną sieć komputerową. Kamery takie używane są do sprawdzania obecności w pomieszczeniach obcych ludzi, czy też do kontrolowania wykonywanej pracy np. naszej niani.

Kamery używane w monitoringu coraz częściej wykorzystują wbudowane mikrofony do analizy tego co dzieje się w pokoju, pozwala to na zaprogramowanie alarmu w przypadku płaczu dziecka i powiadomienie rodziców o takim zdarzeniu.

Kamera bezpieczeństwa Mobotix

Kamera bezpieczeństwa Mobotix

6. Kontrola dostępu i zamki elektroniczne

Dla zwiększenia komfortu wchodzenia do naszego domu możemy zastosować urządzenia pozwalające otwierać drzwi. Czytnik linii papilarnych pozwoli zapomnieć o noszeniu ze sobą klucza, przeciągnięcie palca otworzy nam drzwi. W wielu takich systemach możemy przypisać dostęp dla konkretnych osób do poszczególnych stref naszego domu, i tak np. ogrodnik będzie mógł wejść jedynie do garażu, a opiekunka do dzieci będzie miała dostęp jedynie do poruszania się po parterze budynku.

Czytnik linii papilarnych Ekey

Czytnik linii papilarnych Ekey

Zamki elektryczne stosowane w takich rozwiązaniach oprócz sygnału otwórz/zamknij potrafią wysłać za pomocą smsa do domowników wiele praktycznych informacji (zamknięcie drzwi, wysunięcie zasuwy, naciśnięcie klamki itp.).

Prostsze rozwiązania pozwalają na otwieranie drzwi z telefonu, czy innego urządzenia przenośnego. Najczęściej są to gotowe nakładki na zamek, które po odebraniu sygnału z telefonu otwierają go za nas. Stosując takie rozwiązania należy pamiętać o zmniejszonym poziomie bezpieczeństwa, ze względu na potencjalną kradzież telefonu oraz na potrzebę wymiany baterii w urządzeniu raz na jakiś czas.

Więcej o kontroli dostępu możesz przeczytać w artykule Zamki elektroniczne

Zamek elektroniczny Yale

Zamek elektroniczny Yale

7. Wideodomofony

Wideodomofony, oprócz funkcji jakie posiadają tradycyjne domofony, mają również kilka przydatnych możliwości zwiększających bezpieczeństwo domowników. Przede wszystkim, dzięki tym urządzeniom możesz zobaczyć kto dzwoni do bramy Twojej posesji przed jej wpuszczeniem do domu.

Poza tym wiele modeli wideodomofonów ma możliwość robienia zdjęcia lub nagrania krótkiego wideo każdorazowo, gdy ktoś dzwoni do Ciebie używając wideodomofonu. Jest to szczególnie przydatna opcja, podczas naszej nieobecności w domu. Dzięki temu zawsze wiadomo kto i o jakiej porze mógł potencjalnie sprawdzać, czy w budynku jest jakaś osoba. W niektórych rozwiązaniach domofon w przypadku nieobecności domowników może przekierować połączenie na nasz prywatny telefon lub komputer poprzez program Skype, dzięki czemu w czasie rzeczywistym możemy zobaczyć kto nas właśnie odwiedza oraz odebrać połączenie.

Więcej o domofonach możesz przeczytać w artykule Domofon w inteligentnym domu.

Wideodomofon Siedle

Wideodomofon Siedle

8. Czujnik dymu i gazu

Czujniki dymu, które coraz częściej są wymagane przez prawo, zapewniają nam bezpieczeństwo powiadamiając o zagrożeniu. Należy pamiętać, że czujniki takie wykrywają dym, który już się pojawił, automatyka w domu ma więc kilka kolejnych zadań, aby uniknąć tragedii.

Czujnik dymu wysyła sygnał alarmowy do urządzeń informujących nas oraz odpowiednie służby o zagrożeniu. W tym czasie w domu automatycznie mogą zamknąć się okna, odcinając dostęp świeżego powietrza i jednocześnie nie dopuszczając do podsycania ognia. Dodatkowo otwierają się klapy oddymiające, jeśli takie posiadamy, lub okna dachowe. Automatyka pozwala także na szybkie załączenie świateł na trasie ewakuacyjnej, pozwalając na szybką orientację w czasie ucieczki.

Czujnik dymu Gira

Czujnik dymu Gira

W przypadku gdy mamy w domu instalację gazową możemy zastosować także czujniki gazu, które alarmując nas, dodatkowo załączą wentylację, powodując wymianę powietrza i wyciągnięcie gazu z pomieszczeń.

Ważne jest to, że o tym, jak dokładnie powinna wyglądać procedura działania naszej automatyki w przypadku wykrywania tego typu zagrożeń, powinny zadecydować służby do tego przeszkolone np. strażacy robiąc pomiary oraz analizę budynku.

Więcej o czujnikach możesz przeczytać w artykule Jak inteligentny dom „wyczuwa” niebezpieczeństwo.

Czujnik gazu Satel

Czujnik gazu Satel

9. Czujniki zalania

Częstym niepowołanym zdarzeniem w naszych domach jest zalanie, najczęściej skutkujące uszkodzeniem podłóg, mebli, a w domach wielorodzinnych dodatkowo sufitu i ścian sąsiadów. Aby zapobiec takim przypadkom można zamontować czujniki zalania, które przy integracji z naszą automatyką nie tylko powiadomią nas poprzez dźwięk, sms, mail o zaistniałej sytuacji, ale także zamkną automatycznie główny zawór wody, co zapobiegnie dalszym uszkodzeniom w naszym domu.

Więcej o czujnikach możesz przeczytać w artykule Jak inteligentny dom „wyczuwa” niebezpieczeństwo

Czujnik zalania Satel

Czujnik zalania Satel

10. Rolety

Elektryczne rolety oraz zasłony również mogą poprawić bezpieczeństwo w domu. Wiele z nich może być w pełni zintegrowane z systemem automatyki domowej. Dzięki temu rolety antywłamaniowe zostaną automatycznie zasłonięte w chwili uzbrojenia alarmu.

Rolety lub zasłony mogą również odsłonić się w przypadku wykrycia alarmu, aby pokazać złodzieja z zewnątrz budynku, lub zasłonić, aby zamknąć go w środku, aż do przyjazdu służb interwencyjnych.

Więcej o roletach możesz przeczytać w artykule Sterowanie roletami w inteligentnym domu.

Roleta zewnętrzna SOLIDO

Roleta zewnętrzna SOLIDO

11. Światła

Światła mogą być jedną z pierwszych rzeczy na jakie zdecydujesz się w kwestii zwiększenia bezpieczeństwa w swoim domu. Mogą one mieć wiele zastosowań, dzięki którym będziesz spał spokojniej.

Oprócz wspomnianego już oświetlenia drogi w razie alarmu w nocy, system może włączyć światła w przypadku gdy wykryje ruch na tarasie, czy w okolicy drzwi wejściowych, co może odstraszyć potencjalnego włamywacza.

Poza tym, kiedy nikt nie będzie przebywał w domu przez dłuższy okres (wyjazd na wakacje itp.), system bezpieczeństwa w inteligentnym domu może włączyć tryb symulacji obecności. Dzięki temu rozwiązaniu, poprzez włączanie świateł we wskazanych pomieszczeniach oraz o wskazanych godzinach system stworzy wrażenie, że w domu ciągle ktoś przebywa, co również skutecznie może zniechęcić osoby, które miałyby ochotę zajrzeć do Twojego domu, podczas gdy spokojnie odpoczywasz na wakacjach.

Zintegrowane ze stacją pogodową automatyczne zapalanie światła o zmierzchu oraz wyłączanie o świcie nie dość, że zwalnia nas z obowiązku pamiętania o ręcznym włączaniu i wyłączaniu świateł, dodatkowo zapobiega kręceniu się podejrzanych osób w okolicy domu.

W trakcie wykrycia zagrożenia związanego z napadem, światła w inteligentnym domu mogą także zacząć mrugać, co przy sygnalizatorze dźwiękowym na pewno powiadomi sąsiadów, pozwoli grupie interwencyjnej szybko zlokalizować miejsce zagrożenia, a także wyprowadzi z równowagi złodzieja który być może przestraszy się i sam opuści nasz dom.

Czekamy na Wasze pytania

Jak wspomnieliśmy na początku nie jest to lista zamknięta, a także urządzenia opisane są w sposób podstawowy. Mamy świadomość, że istnieje jeszcze wiele innych sposobów zwiększających bezpieczeństwo w inteligentnym domu, jak chociażby Panic Room czy opisywana przez nas wcześniej mgła ochronna SmokeCloak. W przyszłości postaramy się w bardziej szczegółowy sposób przyjrzeć urządzeniom z naszej listy a także dostępnym na rynku modelom i opcjom.

Które urządzenia będziemy opisywać w dużym stopniu zależeć będzie od Waszych komentarzy i zapytań. Jeśli więc macie jakieś pytania zachęcamy do kontaktu bądź skorzystania z opcji komentarzy pod artykułem.

Leave a Comment

Planowanie inteligentnego domu