Awaryjność inteligentnego domu

Jedną z największych obaw, jeśli chodzi o system inteligentnego domu, jest awaryjność tego typu systemów. Wiele zainteresowanych osób obawia się, że w razie awarii nie będą mogli w ogóle korzystać z domu, bądź system wymknie się spod kontroli. Podobne obawy część osób wiąże z utratą dostaw energii, która według nich również może doprowadzić do sporych problemów przy korzystaniu z domu.

W artykule pokażemy Wam, że systemy domowej automatyki (przynajmniej te z których my korzystamy) nie są wcale tak awaryjne. Opiszemy też co się dzieje w inteligentnym domu w momencie, gdy dojdzie do przerw w dostawie prądu.

Czego się obawiamy?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, ludzie najbardziej boją się, że awaria w systemie może sparaliżować całą instalację, uniemożliwiając domownikom normalne funkcjonowanie we własnym domu. Częstą obawą jest to, że istnieje duże prawdopodobieństwo utraty kontroli nad domem. Nie raz słyszeliśmy opinie, że przez awarię człowiek nie będzie mógł wejść do swojego domu, bądź nawet nie będzie mógł otworzyć lodówki.

Poza tym często opór przed zdecydowaniem się na inteligentny dom budzi niepewność co do działania domu w momencie, gdy na posesji zabraknie prądu. W tym przypadku również często ludzie mają obawę, że w razie braku energii utracą kontrolę nad domem, przez co nie będą mogli w nim normalnie funkcjonować.

Co w przypadku awarii?

W tym przypadku wypowiemy się jedynie w kontekście systemu KNX, który wykorzystujemy w naszych realizacjach. Jako, że jest to system zdecentralizowany, działanie poszczególnych urządzeń nie jest zależne od prawidłowego funkcjonowania jednostki głównej. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że awaria centralnego urządzenia sterującego “położy” cały system, uniemożliwiając tym samym normalne korzystanie z domu.

Awaria jednego urządzenia również nie będzie miała globalnego wpływu na system, może spowodować jedynie, że nie będzie działała konkretna funkcja w domu.

Warto też wspomnieć, że nowoczesne systemy domowej automatyki, takie jak KNX, posiadają rozwinięte funkcje diagnostyczne, które w bardzo precyzyjny sposób są w stanie poinformować o źródłach nieprawidłowego działania, co odczuwalnie usprawnia i przyspiesza usunięcie awarii. Wiele usterek integrator jest w stanie naprawić zdalnie, bez konieczności wizyty w domu klienta/

A kiedy zabraknie prądu?

Przerwy w dostawie energii do domu także nie są większym problemem w przypadku dobrze zaplanowanej instalacji inteligentnego domu. Wszystkie elementy sterujące systemu podłączone są do zasilania awaryjnego. Rozwiązanie to umożliwia normalne funkcjonowanie całego systemu nawet przez dobę, od momentu przerwy w dostawach.

Można więc spokojnie odczekać aż prąd znów wróci do gniazdek, bądź ograniczyć korzystanie z funkcji systemu do tych najbardziej potrzebnych, jeśli przerwa potrwać ma dłużej. Dzięki zasilaniu awaryjnemu domownicy nie zostaną zaskoczeni utratą energii oraz będą przygotowani w razie dłuższych przerw w dostawach.

Więcej o przerwach w dostawie prądu w inteligentnym domu przeczytacie w artykule Gdy wyłączy się prąd…

Dobry projekt to podstawa

Najlepszą obroną przed awariami jest jednak dobrze przemyślany projekt inteligentnej instalacji. Doświadczony integrator wie jak prawidłowo zaprogramować i zainstalować poszczególne urządzenia, a także zna najbardziej newralgiczne punkty systemu. Dzięki tej wiedzy jest w stanie zaprojektować system w taki sposób, by w jak największym stopniu zminimalizować prawdopodobieństwo awarii, a w razie jej pojawienia się, by jak najszybciej pozbyć się przyczyny wystąpienia problemu.

Awaryjność pod kontrolą

Inteligentny dom, dobrze zaprojektowany, ze sprawdzonym i stabilnym systemem nie musi powodować obaw u domowników, że awaria pozbawi ich podstawowych funkcji domu. Dobrze przemyślane systemy wraz z odpowiednio dobranymi urządzeniami dają dużo większą pewność, że inteligentny dom będzie działał stabilnie, a wszelkie awarie nie będą miały większego wpływu na komfort domowników.

Warto więc zainwestować w sprawdzone rozwiązania oraz w doświadczonych integratorów, gdyż późniejsze problemy i awarie związane z źle zintegrowanymi instalacjami inteligentnymi nie są warte pieniędzy zaoszczędzonych na wyborze mniej stabilnych rozwiązań.

Leave a Comment

Projektowanie inteligentnego domuinteligentny dom to nie gadzet